CSS yazım şekilleri nelerdir

CSS YAZIM ŞEKİLLERİ

1. Yerel, yani sayfada sadece bir kez, bir html etiketi için özel olarak kullanılırlarHtml Kodu içinde styletagı ile nesneye ekleyerek kullanabiliriz.

2. Global, yani tüm sayfa için, Global stil şablonlar sayfadaki tüm html etiketlerinin belirlenen özellikte olması istendiğinde kullanılırlar.HeadTagı arasına css klaslarını ve seçicilerini yazarak kullanabiliriz.

3.Bağlantılı, yani dışarıdan bir cssdökümanını html sayfamıza <link> elementi ile ekleyebiliriz.Bağlantılı stil şablonlar birçok sayfada aynı biçimde olması istendiğinde kullanılırlar.

En çok ullanılan Css yazma şekli 3.Bağlantılı.olanıdır.

Sebebi :  Html Koduna dışarıdan bir dosya ile css dokümanı ekleyerek kodu daha düzenli ve daha anlaşılır bir  hale getiririz.  Html Kodu ne kadar uzun ve karışıksa sayfada o kadar yavaş açılır

Her türlü sayfa dizaynında müthiş bir esneklik sağlamaktadır. Ayrıca bağlantılı stil şablonlar aracılığı ile de birden çok sayfaya etkiyebilir. Bu da bize sitenin görünümün değiştirmek istediğimizde elimizdeki onlarca belki de yüzlerce sayfanın kodlarını değiştirmeden sadece css dosyasının değiştirerek bu imkanı sağlar.

Stil Şablon’un tarayıcılara eklenmesinden sonra üç versiyonu çıkmıştır. Bunlar:

  • CSS 1
  • CSS 2
  • CSS 3

Yukarı