Html nedir

HTML (Hyper Text Markup Language)
 
Hareketli metin işaretleme, etiketleme dilidir. İnternet sitelerinin arka planında çalışan kodlama sistemidir.
 
Her şeyden önce bazen yanlış anlaşıldığı gibi HTML bir programlama dili değildir. HTML bir mark-up (metin işaretleme) dilidir, yani tag denen özel işaretlerle bir yazının tümünü ya da sadece bir kısmının görünümünü veya işlevini değiştirmeye yarar.
 
Ayrıca, gelişen browser teknolojileri sayesinde, HTML içine yazılar dışında resim, ses, video, Java, JavaScript, VBScript gibi dillerle yazılmış programlar, ya da diğer nesneler de gömülebilir. Bu sayede bir HTML dokümanı düzenlenmiş, mizanpajı yapılmış bir metin dosyası olmaktan çıkıp tam anlamıyla bir multimedia ortamı olmaya da hizmet edebilir. Örneğin, browser'a özel olarak yazılan gerekli plug-in'ler (eklentiler) sistemde varsa, HTML'le online bir gazete, bir slide-show, şirket-içi yazılımların çalışabildiği bir platform yaratabilirsiniz.
 
TAG (Etiket) : HTML dosyalarında normal metin ile Web tarayıcısına yollanacak olan özel komutları birbirinden ayırmak için kullanılan işaretler ve komut dizileridir. Normal metinden bu takıları ayırmak için “büyüktür” ve “küçüktür” işaretleri kullanılır.

Yukarı