Microsoft Excel Ders Notları

 

 

3.BÖLÜM

MİCROSOFT

EXCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

MİCROSOFT  EXCEL

 

Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış bir uygulama programıdır. Excel elektronik Hesaplama, Tablolama, ve grafik programıdır. Excel’ de çalışılan dosyalara “ Kitap “  denir. Kitaplar, sayfalardan, sayfalarda, hücrelerden meydana gelir. Kitapları bilgisayarımıza kayıt ettiğimizde dosya uzantısı “ xlsx “ olur. Excel’de 1.048.576 satır, 16384  adet sütun ve            17.179.869.184 hücre bulunmaktadır.

Excel de bulunan Sayfalar kısmı standartta 3 tanedir. Fakat isterseniz siz çalışma sayfalarını minimum 1, Maksimum 255 adet açabilirsiniz.

Þ    Hücre; Sütun ve Satırların kesiştiği noktaya denir.

Þ    Gitmek istediğin hücrenin adresini, Ad Kutusu Kısmına yazabilirsiniz. ( B23 ve Enter )

Þ    Enter tuşuna bastığımızda, standart olarak 1 alt hücreye iner, fakat isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Örneğin; ( Sağa-Sola veya Yukarıda gidebilir.)

Þ    Excelde yazılan yazılar hücre dışına taşmaz. Sadece ekranda taşıyormuş gibi görülebilir. Hücrelerin içeriğini görebilmek için; Yazı yazılmış bir hücreye tıkla ve Formül Çubuğuna Bak. ( Fx )

 

İçinde Bilgi Olan Hücreler Üzerinde Değişiklik Yapmak İçin;

Hücrenin içine girmek gerekir.

 1. Hücre üzerine tıklanır. F2 tuşuna basılır ve yön tuşları kullanılabilir.
 2. Hücre üzerine çift tıklanılır. Yön tuşları kullanılır.
 3. Hücre seçilir. Daha sonra Formül Çubuğundan gerekli değişiklikler yapılabilir.

ü   Aynı hücre içerisinde bir alt satıra yazı yazabilmek için “Alt + Enter” Kullanmalıyız.

 

ü yada Giriş menüsünden => yazı tipi =>  butonuna tıklanılabilir.

 

Ctrl Tuşunu Ek Tuşlarla Kullanmak;

 

Ctrl + Home    : Çalışma sayfasının başına gelmek için kullanılır.

Ctrl + End        : Çalışma sayfasının sonuna gelmek için kullanılır.

Ctrl + à          : Bulunduğumuz satırın en sonu hücresine gitmek için kullanılır.

Ctrl + ß          : Bulunduğumuz satırın ilk hücresine gitmek için kullanılır.

Ctrl + ­           : Bulunduğumuz sütunun ilk hücresine gitmek için kullanılır.

Ctrl + ¯           : Bulunduğumuz sütunun en son hücresine gitmek için kullanılır.

Page Up          : Sayfanın başına gitmek için kullanılır. Sayfa başındaki İlk hücreye ( 1 nci satır A sütunu)

Page Down      : Sayfanın sonuna gitmek için kullanılır. Sayfa sonundaki hücreye ( 34 ncü satır A sütunu )

Ctrl + Page Up : Sayfalar arası geçişi sağlar. Bir önceki sayfaya geçiş yapar.

Ctrl + Page Down : Sayfalar arası geçişi sağlar.Bir sonraki sayfaya geçiş yapar.

 

EXCELDE SEÇİM YÖNTEMLERİ

Hücre Seçmek ;

 

1.                  Seçilecek hücrenin üzerine tıklanır. Ve Mouse’ un Sol tuşunu basılı tutarak, Mouse’u bırakmadan sürükleyerek seçim yapabiliriz. ( Sağa – Sola – Aşağıya ve Yukarıya )

2.                  Aralıklı, Tek Tek hücre seçimi yapmak için; İlk hücre seçilir daha sonra Ctrl Tuşuna basılı tutarak Mouse ile Tek Tek hücre üzerlerine Bir kez tıklanır.

3.                  Belli bir aralıktaki hücreleri seçmek için; İlk hücre seçilir. Ve Daha sonra Shift Tuşuna basılı tutarak Son seçmek istediğimiz noktaya ( Hücreye ) Mouse ile 1 kez tıklanır. Bu şekilde arada kalmış hücrelerde seçilmiş olur.

4.                  Hücre seçilir, daha sonra Shift Tuşuna Basılı tutarak Yön tuşlarını kullanabiliriz.

 

Sütun Seçmek ;

 

1.                  Seçilecek sütunun isminin üzerine tıklarız. Mouse’ un Sol tuşuna basılı tutarak, Mouse ile Sağa veya sola doğru ilerleyerek sütunları seçmiş oluruz. ( A sütunu B sütunu vs. )

2.                  Seçim yapmak istediğimiz sütun üzerine 1 kez tıklarız. Daha sonra Shift tuşuna basarak Yön tuşlarını kullanabiliriz. ( A sütunu B sütunu vs. )

3.                  Aralıklı, Tek Tek sütun seçimi yapmak için; İlk sütun seçilir daha sonra Ctrl Tuşuna basılı tutarak Mouse ile Tek Tek sütunlar üzerlerine Bir kez tıklanır.

4.                  Belli bir aralıktaki sütunları seçmek için; İlk sütun seçilir. Ve Daha sonra Shift Tuşuna basılı tutarak Son seçmek istediğimiz noktaya ( Sütuna ) Mouse ile 1 kez tıklanır. Bu şekilde arada kalmış sütunlarda seçilmiş olur.

 

Satır Seçmek ;

 

1.Seçilecek satırın numarası üzerine tıklarız. Mouse’ un Sol tuşuna basılı tutarak, Mouse ile Aşağıya veya Yukarıya doğru ilerleyerek satırları seçmiş oluruz. ( 11 nci Satır , 20 nci Satır vs. )

2.Seçim yapmak istediğimiz satır numarası üzerine 1 kez tıklarız. Daha sonra Shift tuşuna basarak Aşağı – Yukarı Yön tuşlarını kullanabiliriz.

3.Aralıklı, Tek Tek Satır seçimi yapmak için; İlk satır numarası seçilir daha sonra Ctrl Tuşuna basılı tutarak Mouse ile Tek Tek satır numaraları  üzerlerine 1 kez tıklanır.

4.                  Belli bir aralıktaki satırları seçmek için; İlk satır numarası seçilir. Ve Daha sonra Shift Tuşuna basılı tutarak Son seçmek istediğimiz noktaya ( Satır numarası üzerine ) Mouse ile 1 kez tıklanır. Bu şekilde arada kalmış satırlarda seçilmiş olur.

Excel her şeyi seçmek için ( Tüm Sayfayı ) Sütun ve Satırların kesişme noktasına Mouse il tıkla.

 

   Ctrl + A Kısa yolu komutuda kullanılabilir.

 

 

EXCELDE TAŞIMA KOPYALAMA ve SİLME YÖNTEMLERİ

 

Kopyalama Yöntemi ;

 

1.                  Kopyalanacak bilgiler seçilir. Seçim üzerinde sağ tuş, Kopyala Komutu verilebilir, daha sonrada yeni konuma Sağ tuş yapıştırma işlemi yapılır.

2.                  Kopyalanacak hücreler seçilir. Ctrl + C kısayol komutu verilir. Daha sonra yeni konuma Ctrl + V Yapıştırma işlemi  yapılabilir.

3.                Kopyalanacak hücreler seçilir. Ctrl + İnsert tuşuna basıldıktan sonra, farklı konuma gel ve Enter tuşuna bas.

4.                Kopyalanacak bilgiler seçilir. Hızlı erişim araç çubuğundan kopyala  butonuna tıkla. Daha sonra yeni konumda hızlı erişim araç çubuğundan yapıştır  butonuna tıkla

5.                Giriş menüsünden => pano => kopyala  butonuna tıkla. Daha sonra yeni konumda Giriş menüsünden => pano => yapıştır komutu verilir.

 

Taşıma Yöntemleri ;

 

1.                  Taşınacak bilgiler seçilir, Seçim üzerinde sağ tuş, ve kes komutu verildikten sonra yeni konumda sağ tuş Yapıştır işlemi uygulanabilir.

2.      Taşınacak bilgiler seçilir daha sonra Ctrl + X Kısyaol komutu verilir, yeni konuma Ctrl + V Kısa yol komutu ile yapıştırma işlemi yapılabilir.

3.                  Taşınacak Bilgiler seçilir. Mouse ile seçim üzerinde herhangi bir kenarından ( Sağ,sol,Üst veya Alt taki kenarlardan Mouse’ un sol tuşuna basılı bir şekilde sürükleyerek farklı bir konuma taşıma işlemi yapılabilir.)

4.    Taşınacak  bilgiler seçilir. Hızlı erişim araç çubuğundan kes  butonuna tıkla. Daha sonra yeni konumda hızlı erişim araç çubuğundan yapıştır  butonuna tıkla

5.    Giriş menüsünden => pano => kes  butonuna tıkla. Daha sonra yeni konumda Giriş menüsünden => pano => yapıştır komutu verilir.

6.                  Taşınacak bilgiler seçilir => Shift + Delete tuşlarına basılır. Yeni konumda ise Enter.

 

Hücre İçeriklerini Temizlemek İçin ;

1.      Temizlenecek hücre seçilir => BACKSPACE tuşuna basılır.

2.      Temizlenecek hücre seçilir => DELETE tuşuna basılır.

3.      Temizlenecek hücre seçilir => Giriş menüsünden => Düzenleme => Temizle komutu verilir.

 

 

 

Temizleme Seçenekleri

 

Tümü : Yazı Standart biçimde yazılır. Hücre içindeki bilgi ve biçimleri temizler.

Biçimler : Yazıların renk, boyut, ve tiplerini standart değerlere getiri. Bilgiler kalır.

İçindekiler : Bilgileri siler, fakat hücrenin biçimini temizlemez.

Açıklamalar : Hücrelerdeki açıklamaları siler.

 

En Son Yapılan İşlemleri Geri Almak ;

 

En Son Yapılan İşlem Adımlarını Geri Almak

 

En son yapılan, kopyalama, yapıştırma, silme, renk, tip değişikliği vb. tüm işlemleri yaptıktan sonra geri almak mümkündür…

 

1.Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki  simgeye tıklayabiliriz.Yaptığımız işlemleri adım adım geri alır. O işaret sönük görünüyor ise; geri alınacak işlem yok anlamına gelir.

2.“Ctrl + Z” kısa yolu kullanılabilir.

ü    Bir çok aşamayı geri almak mümkündür; Fakat geri alırken, belgemizi en son kayıt yaptığımız şekline kadar geri alabiliriz… Kayıt yapıldıktan sonra geri alma işlemi işinize yaramayabilir..

 

En Son Yapılan İşlemleri İleri Almak

 

1.Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki    simgeye tıklayabiliriz ; Geri alınan bir işlemi tekrar ileri almanızı sağlar

2. “Ctrl + Y” Kısa yolu kullanılarak ta yapabiliriz.

 

*En son yapılan işlem ne ise  tekrarlama yapmanızı sağlar.. (Örneğin; Yazı,Kopyalama vs..)

(Tekrarlama = Yineleme)

 

Office Düğmesi: Kaydetme, yazdırma ve yayınlama işlemlerinin yapıldığı ve Excel özellikle­rinin ayarlandığı bölümdür.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu: Sık kullanılan Excel özelliklerinin bu alanda kısayolu oluşturularak daha hızlı erişim sağlanabilir.

Ad Kutusu: Seçilen hücrenin adını ve tanımlı adları görüntüler.

Formül Çubuğu: Seçili hücredeki veri veya formülleri görüntüler.

Başlık Çubuğu: Programın ve dosyanın adını görüntüler.

Yardım Düğmesi: Excel yardımını açar.

Durum Çubuğu: O sırada yapılan işlemler ile ilgili bilgileri görüntüler.

Yakınlaştır: Ekrandaki görüntüyü yakınlaştırır ve uzaklaştırır.

Excel’de verilerin yazıldığı kutulara hücre denir. Hücreler satır ve sütunların kesişimlerinden olu­şur. Satırlar rakamlar, sütunlar ise harfler ile tanımlanır. Bir hücre adı (hücre başvurusu) bulun­duğu sütun harfi ve satır numarası ile tanımlanır. Örneğin, B sütununun 7. satırında bulunan bir hücrenin adı B7 olarak tanımlanır. Veriler yazılmadan önce hangi hücreye veri yazılacaksa o hücrenin seçilmesi gerekir. Seçili olan hücreye aktif hücre denir. Hücreyi seçme işlemi farenin sol düğmesi ile tıklanarak veya klavyeden ok tuşları ile ilerlenerek yapılabilir. Hücreleri birbirinden ayıran satır ve sütun çizgilerine kılavuz çizgileri denir.

Excel 2007 ile birlikte Excel’in satır ve sütun sayılarında da değişiklikler olmuştur. Satır sayısı Excel 2003’te 65.536 iken Excel 2007’de 1.048.576; sütun sayısı Excel 2003’te 256 iken Excel 2007’de 16.384 olmuştur. Bu da Excel’de artık daha fazla veri tutabileceğinizi göstermektedir.

Excel’i ilk açtığınızda varsayılan olarak boş 3 çalışma sayfasından oluşan bir çalışma kitabı karşı­nıza gelir. Çalışma kitabına yeni sayfalar eklenebilir, varolan sayfalar silinebilir ve adı değiştirilebi­lir. Sayfalar arasında veri kopyalanıp taşınabileceği gibi, farklı çalışma kitaplarından da sayfaların kopyalanıp taşınması mümkündür.

Excel 2007’de menü ve araç çubuğu yapısı tamamen değişmiştir. Menülerin yerini sekmeler, araç çubuklarının yerini ise gruplar almıştır. Excel’de 7 tane sekme vardır. Bunlar; Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni, Formüller, Veri, Gözden Geçir ve Görünüm sekmeleridir. Sayfaya eklenen nesnelere göre, o nesnelere uygulanabilecek işlemlerle ilgili sekmeler Excel’e eklenir. Örneğin, sayfaya bir resim eklenip seçildiğinde sekmelerin yanına Resim araçları başlığı ile Biçim sekmesi eklenir.

Giriş: Giriş sekmesi Excel’deki temel işlemlerin yapılabileceği sekmedir. Her düzeyden Excel kul­lanıcısının sıklıkla ihtiyaç duyduğu biçimlendirme işlemleri, filtre ve sıralama işlemleri gibi temel işlevler bu sekmede bulunur. Giriş sekmesi seçildiğinde 7 tane grup ekrana gelir. Bunlar; Pano, Yazı Tipi, Hizalama, Sayı, Stiller, Hücreler ve Düzenleme gruplarıdır.

 


PANO: sayfa içerisinde KES – KOPYALA – YAPIŞTIR işlemlerinin yapılabileceği bölümdür.

Kes      : sayfa içerisindeki seçili olan bilgiyi farklı bir konuma taşımak için kullanılır kısa yolu “ CTRL + X”

Kopyala: sayfa içerisindeki seçili olan bilgiyi çoğaltma işlemi yapar kısa yolu “ CTRL+ C”

Yapıştır: sayfa içerisinde kullanılan kesme yada kopyalama yapılan bilgileri yeni konumda kullanma fırsatı sunar kısa yolu ise “ CTRL + V”

Biçim Boyacısı: Yaznın kendisini değil, o yazıya uygulanan biçimleri kopyalar örneğin : yazı tipi , yazı boyutu ,yazı rengi , kalın , italik v.s kısa yolu ise CTRL + SHİFT + C dir. Biçim boyacısını kullanabilmek için biçim uygulanmış olan yazıyı seç => Biçim boyacısına tıkla => biçimi uygulatmak istediğin yazı üzerine tut sürükle yap ve bırak.

Office Panosu: sayfa içerisinde kesilen yada kopyalanan bilgileri hafızaya alıp , farklı bir word sayfasında kullanma imkanı sunar. Office panosunda  pano içersinde biriken bilgilerin tamamını imlecinizin bulunduğu yere yapıştırır.  komutu ise sayfa içerisindeki bilgileri değil panoda biriken bilgileri silmek için kullanılır. Eğer bu bilgileri teker teker kullanmak istiyorsanız pano açıkken sadece uygulamak istediğiniz bilginin üzerine tıklayabilirsiniz.

 

Yazı Tipi : Yazılarımızın şeklini değiştirmemizi sağlar.Örnek : Düz yazı,El yazısı, Şekiller..

 Yazı Tipi Boyutu : Yazının büyüklüğünü ayarlamayı sağlar.Hangi Yazıyı büyütmek istersen, Önce yazıyı seç, daha sonra Yazı Tipi Boyutuna Gel, ve bir değer  belirle..(Rakam)

 

 Yazı Tipi boyutunu Büyült Ve Daralt : seçili olan metnin boyutunu büyültüp küçültebileceğiniz yerdir. Yazı tipi boyutuyla aynı görevi görür. Kullanılması zorunlu bir komut değildir. Tercihen kullanılabilir.

Kalın : Yazıyı; kalın ve koyu yapar.Kalın olan bir yazının üzerine Mouse ile gelince (K)’nın Koyu oluğunu görürüz.Kalın olan bir yazıyı seçip, Tekrar (K)’ya basar isek Kalın olan yazı Normal yazı şeklini alır. “CTRL + K” Kısa yolu komutunu verebiliriz. (Örneğin Yazı seç CTRL + K ‘ya bas…)

İtalik : Yazıyı Sağa yatık yapar.İtalik Bir yazı içine Mouse ile tıklayınca T harfi Koyu yapar.İtalik bir yazıyı seçip, tekrar (T) ye basar isek, o yazı Normal Görünüme kavuşur.

“CTRL + T” Kısa yolu komutunu verebiliriz. (Örneğin Yazı seç CTRL + T ‘ye bas…)

 Altı Çizgili : Seçili bir yazının altını çizer.Yaznın önemini vurgulamak o kısma dikkat çekmek için kullanılır .Altı çizgili yazı yazmanızı sağlar.Altı çizili bir yazı seçilip, tekrar ( A )’ya basar isek; o yazı Normal Görünüme kavuşur. “CTRL + SHİFT + A” Kısa yolu komutunu kullanabiliriz. (Örneğin Yazı seç CTRL + SHİFT + A ya bas…)

 Kenarlıklar : Seçili olan alana kenarlık uygulamak için kullanılır. Seçili alana kenarlık uygulamak için ;

ü  Çalışma sayfasında; çevresine kenarlık uygulamak, kenarlık stilini değiştirmek veya kenarlığını kaldırmak istediğiniz hücre veya hücre aralığını seçin.

ü  Yazı Tipi grubundaki Giriş sekmesinde şunlardan birini yapın:

·         Yeni veya farklı bir kenarlık stili uygulamak için Kenarlıklar seçeneğinin yanındaki oku tıklatın, sonra bir kenarlık stilini tıklatın.

 İpucu   Özel bir kenarlık stili veya köşegen kenarlık uygulamak için Diğer Kenarlıklar seçeneğini tıklatın. Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun Kenarlık sekmesinde, Çizgi ve Renk öğelerinin altında, istediğiniz çizgi stilini ve rengi tıklatın. Kenarlığın nereye yerleştirileceğini göstermek için İlk Ayarlar ve Kenarlık öğelerinin altında bir veya daha fazla düğmeyi tıklatın. Kenarlık seçeneğinin altında iki köşegen kenarlık düğmesi   bulunur.

Ø  Hücre kenarlıklarını kaldırmak için Kenarlıklar seçeneğinin yanındaki oku tıklatın, sonra da Kenarlık Yok seçeneğini tıklatın.

Kenarlıklar düğmesi en son kullanılan kenarlık stilini görüntüler. O stili uygulamak için Kenarlıklar düğmesini (oku değil) tıklatabilirsiniz.

 

Dolgu rengi : Kenarlık uygulanan alana dolgu rengi uygulamak için kullanılır.

 

Ø  Gölgelendirmeyi uygulamak veya gölgelendirmesini kaldırmak istediğiniz hücreleri seçin.

Ø  Giriş Sayfası sekmesindeki Yazı Tipi grubunda şunlardan birini yapın: Hücreleri düz renkle doldurmak için Dolgu Rengi sekmesindeki simgesinin yanındaki oku, Yazı Tipi grubunda Girişseçeneğini, sonra da paletten istediğiniz rengi tıklatın. n son seçilen rengi uygulamak için Dolgu Rengi öğesini tıklatın.

Yazı tipi rengi : seçili olan yazının rengini değiştirmek için kullanılır.

Hizalama komutları : Hücre içerisindeki bir bilginin dokuz farkı hizalama metodu vardır. Uygulamada hücreyi şu şekilde düşünelim; altta verilen şemada açık bir şekilde görünmektedir. Buna göre bu hücrenin üstünün solu – üstün ortası – üstün sağı vardır. Ortanın solu – ortanın ortası – ortanın sağı vardır. Hücrenin altının solu – altının ortası ve altının sağı vardır buda toplamda dokuz farklı hizalama metodunu ortaya çıkarır.

HİZALAMA KOMUTLARININ TÜMÜNÜN KULLANILDIĞI ÖRNEĞİ İNCELEYELİM ;

 

Yandaki resimde A üst’ün soluna , B üst’ün ortasına , C üst’ün sağına alınmış

 

 

D ortanın solu , E ortanın ortası , F ortanın solu

 

 

G Hücre altının solu , H alt’ın ortası , I alt’ın sağına göre hizalanmışlardır.

 

Not : Hücre hizalamalar menü haricinde Giriş menüsünden => Hizalama bölümündeki sağ alt köşedeki  sekmeye tıklayın karşınaza gelen alandan yatay ve dikey bölümünden hücre hizalama tekniklerini kullanabilirsiniz. Yatay bölümünde kullanabileceğiniz seçenekler “SOL – ORTA-SAĞ) Dikey bölümünde kullanabileceğiniz seçenekler ise “ ÜST-ORTA-ALT”

 

 

 

Hücre birleştir : birden fazla hücreyi tekbir bütün olarak göstermek için kullanılır.

 1. Birleştirmek istediğiniz iki veya daha fazla bitişik hücre seçin.

 Not   Birleştirilmiş hücrede görüntülemek istediğiniz verilerin, seçilen aralığın sol üst hücresinde olduğundan emin olun. Birleştirilmiş hücrede, yalnızca sol üst hücrenin içerdiği veriler kalacaktır. Seçilen aralıkta bulunan diğer bütün hücrelerin içerdiği veriler silinecektir.

1.      Giriş sekmesinin Hizalama grubunda Birleştir ve Ortala'yı tıklatın.

2.      Hücreler bir satır veya sütunda birleştirilecek ve hücre içeriği birleştirilmiş hücrede ortalanacaktır. Hücreleri ortalamadan birleştirmek için Birleştir ve Ortala düğmesinin yanındaki oku tıklatın ve ardından Çapraz Birleştir veya Hücreleri Birleştir seçeneklerini tıklatın.

 Not   Birleştir ve Ortala düğmesi kullanılamıyorsa, seçilen hücreler düzenleme modunda olabilir. Düzenleme modunu iptal etmek için ENTER tuşuna basın.

Para birini : bir para birimi simgesiyle görüntülemek istediğiniz sayıların bulunduğu hücreleri seçin.Kategori kutusunda Para Birimi'ni veya Finansal'ı tıklatın Simge kutusunda, istediğiniz para birimi simgesini tıklatın.

 Not   Para birimi simgesi olmadan parasal bir değer görüntülemek isterseniz Hiçbiri seçeneğini tıklatabilirsiniz.

Yüzde stili : Hücre içerisinde bilgiyi yüzdeli biçimde yazdırmak için kullanılır. Örneğin boş hücreyi seçin , yüzde stiline tıklayın  ve hücre içersine yazdırmak istediğiniz değeri girin ve ENTER dediğinizde yazmış olduğunuz rakamın yüzdeli bir stilde yazdırıldığını görmüş olcaksınız.

Virgül Stili: Ondalık veya Yüzdelik ayıracıdır.

Ondalık Artır: Rakamların ondalık basamağını artırma işlevi yapar.

Ondalık Azalt: Rakamların ondalık basamağını azaltma işlevi yapar.

Koşullu biçimlendirme : Verilerinizin yorumlanmasını kolaylaştıran başka bir yolu Excel 2007’nin verilerinizin görünüşünü değerine göre değiştirmesini sağlamaktır. Bu biçimlere koşullu biçimler denir, çünkü bir biçim uygulanabilmesi için verinin belirli koşulların sağlanması gerekir.

Tablo olarak biçimlendir : Tablo oluşturmak için iki yoldan birini kullanabilirsiniz. Varsayılan tablo stilinde bir tablo ekleyebilir veya verilerinizi kendi seçtiğiniz bir stilde tablo olarak biçimlendirebilirsiniz. Tablo ekleme

 1. Çalışma sayfasında, tabloya eklemek istediğiniz hücre aralığını seçin. Hücreler boş olabileceği gibi veri de içeriyor olabilir.
 2. Ekle sekmesinin Tablolar grubunda Tablo'yu tıklatın.
 3. Tablo oluşturmak istediğiniz alanı seçin ve Giriş menüsünden => Stiller => tablo olarak biçimlendir komutu verilebilir.

 

 

Klavye kısayolları  CTRL+L veya CTRL+T tuşlarına da basabilirsiniz.

 1. Seçilen aralık, tablo başlığı olarak görüntülemek istediğiniz verileri içeriyorsa, Tablom üstbilgi satırı içeriyor onay kutusunu işaretleyin.

Tablom üstbilgi satırı içeriyor onay kutusunu işaretlemezseniz, tablo başlığında varsayılan adlar görüntülenir.

Verileri tablo olarak biçimlendirme

 1. Çalışma sayfasında, hızla tablo olarak biçimlendirmek istediğiniz boş veya veri içeren hücre aralığını seçin.
 2. Giriş sekmesinin Stiller grubunda Tablo Olarak Biçimlendir'i tıklatın.

 Not   Tablo Olarak Biçimlendir'i kullandığınızda, Office Excel tabloyu otomatik olarak ekler.

 1. AçıkOrta veya Koyu altında, kullanmak istediğiniz tablo stilini tıklatın.

Tabloyu bir veri aralığına dönüştürme

 1. Tabloda herhangi bir yeri tıklatın.

 İpucu   Bu, Tasarım sekmesini içeren Tablo Araçları'nı görüntüler.

 1. Tasarım sekmesinin Araçlar grubunda Aralığa Dönüştür'ü tıklatın.

 Not   Tabloyu yeniden aralığa dönüştürdükten sonra artık tablo özellikleri kullanılamaz. Örneğin, satır başlıklarında artık sıralama ve filtre uygulama okları bulunmaz ve formüllerde kullanılan yapılandırılmış başvurular (tablo adlarını kullanan başvurular) normal hücre başvurularına dönüşür.

Tablo silme

 1. Çalışma sayfasında bir tablo seçin.
 2. DELETE tuşuna basın.

Hücre stilleri :

Hücre stili uygulama

Ø  Biçimlendirmek istediğiniz hücreleri seçin.

Ø  Giriş sekmesinin Stiller grubunda Hücre Stilleri'ni tıklatın.

Ø  Uygulamak istediğiniz hücre stilini tıklatın.

Özel hücre stili oluşturma

Ø  Giriş sekmesinin Stiller grubunda Hücre Stilleri'ni tıklatın.

Ø  Yeni Hücre Stili öğesini tıklatın.

Ø  Stil adı kutusunda yeni hücre stili için uygun bir ad yazın.

Ø  Biçimlendir öğesini tıklatın.

Ø  Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusundaki sekmelerde istediğiniz biçimlendirmeyi seçip Tamam düğmesini tıklatın.

Ø  Stil iletişim kutusunda, Stil İçeriği (Örnekle) altında hücre stiline eklenmesini istemediğiniz biçimlendirmelerin onay kutularını temizleyin.

Verilerden hücre stilini kaldırma

Ø  Kaldırmak istediğiniz hücre stiliyle biçimlendirilmiş hücreleri seçin.

Ø  Giriş sekmesinin Stiller grubunda Hücre Stilleri'ni tıklatın.

Ø  İyi, Kötü ve Nötr altında Normal'i tıklatın.

Önceden tanımlı veya özel hücre stilini silme

Ø  Giriş sekmesinin Stiller grubunda Hücre Stilleri'ni tıklatın.

Ø  Önceden tanımlı veya özel hücre stilini silmek ve bununla biçimlendirilmiş tüm hücrelerden stili kaldırmak için hücre stilini sağ tıklatıp Sil öğesini tıklatın.

 

HÜCRE –SATIR-SÜTUN EKLEMEK

 

Çalışma sayfasına boş hücre ekleme

Ø  Yeni boş hücre eklemek istediğiniz yerdeki hücreyi veya hücre aralığını seçin. Eklemek istediğiniz hücre sayısı kadar hücre seçin. Örneğin, beş boş hücre eklemek için beş hücre seçmeniz gerekir.

Ø  Giriş sekmesinin Hücreler grubunda, Ekle'nin yanındaki oku tıklatın ve sonra da Hücre Ekle'yi tıklatın.

 Seçilen hücreleri sağ tıklatıp kısayol menüsündeki Ekle seçeneğini de tıklatabilirsiniz.

Ø  Ekle iletişim kutusunda komşu hücrelerin kaymasını istediğiniz yönü tıklatın.

Ø  Kısa yolu ise CTRL + SHİFT + 4

Ø  NOT :Hücre ekleme seçeneklerinde bize iki soru yöneltecek

Sağa sürükle seçeneği kullanılırsa seçili olan konuma yeni bir hücre ekleyip diğer hücreleri sağa kaydırır.

Aşağı  sürükle seçeneği kullanılırsa seçili olan konuma yeni bir hücre ekleyip diğer hücreleri aşağı kaydıracaktır.

 

 

Çalışma sayfasına satır ekleme

Ø  Tek satır eklemek için üstüne yeni satır eklemek istediğiniz satırı veya hücreyi seçin. Örneğin, 5. satırın üstüne yeni bir satır eklemek için 5. satırdaki bir hücreyi tıklatın.

Ø  Birden çok satır eklemek için üstüne satır eklemek istediğiniz satırları seçin. Eklemek istediğiniz satır sayısıyla aynı sayıda satır seçin. Örneğin üç satır eklemek için üç satır seçmeniz gerekir.

 

Ø  Giriş sekmesinin Hücreler grubunda, Ekle'nin yanındaki oku tıklatın ve sonra da Sayfa Satırları Ekle'yi tıklatın.

Ø  Kısa yolu ise CTRL + SHİFT + 4

 

Çalışma sayfasına sütun ekleme

Ø  Tek bir sütun eklemek için, yeni sütun eklemek istediğiniz yerin hemen sağındaki sütunu veya bu sütundaki bir hücreyi seçin. Örneğin, B sütununun soluna yeni bir sütun eklemek istiyorsanız, B sütunundaki bir hücreyi tıklatın.

Ø  Birden çok sütun eklemek için hemen sağına sütun eklemek istediğiniz sütunları seçin. Eklemek istediğiniz sütun sayısıyla aynı sayıda sütun seçin. Örneğin üç sütun eklemek için üç sütun seçmeniz gerekir.

 

Ø  Giriş sekmesinin Hücreler grubunda, Ekle'nin yanındaki oku tıklatın ve sonra da Sayfa Sütunları Ekle'yi tıklatın.

Ø  Kısa yolu ise CTRL + SHİFT + 4

Hücre, satır ya da sütun silme

Ø  Silmek istediğiniz hücreleri, satırları ya da sütunları seçin.

Ø  Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda şunlardan birini yapın ;Seçili hücreleri silmek için Sil öğesinin yanındaki oku, ardından da Hücre Sil seçeneğini tıklatın.

 • Seçili satırları silmek için Sil öğesinin yanındaki oku, ardından da Sayfa Satırlarını Sil seçeneğini tıklatın.
 • Seçili sütunları silmek için Sil öğesinin yanındaki oku, ardından da Sayfa Sütunlarını Sil seçeneğini tıklatın.
 • Sil iletişim kutusunda bir hücre veya hücre aralığını siliyorsanız, Hücreleri sola kaydırHücreleri yukarı kaydırTüm satır veya Tüm sütun seçeneğini tıklatın.

Satır veya sütun siliyorsanız, diğer satır veya sütunlar otomatik olarak yukarı ve sola kayacaktır.

Çalışma sayfası eklemek

Ø   Giriş sekmesinin Hücreler grubunda, Ekle'nin yanındaki oku tıklatın ve sonra da sayfa ekle seçeneğini kullanın

Ø çalışma sayfanızdaki sayfa isimlerinin yanındaki çalışma sayfası ekle butonuna tıklayın.

Ø  Sayfa ismi üzerinde sağtuş=>Ekle => Çalışma sayfası ekle komutu verilebilir.

 

Çalışma sayfasını silmek

Ø  silmek istediğiniz sayfa ismi üzerinde sağ tuş => sil diyebilirsiniz.

Ø  Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda şunlardan birini yapın ;Seçili sayfa yada sayfaları silmek için Sil öğesinin yanındaki oku, ardından da Sayfayı Sil seçeneğini tıklatın.

SATIR VE SÜTUN GENİŞLİKLERİNİ AYARLAMAK

 

Sütun genişliği ayarlamak

Þ    Değiştirmek istediğiniz sütunu veya sütunları seçin.

Þ    Giriş sekmesinin Hücreler grubunda Biçim'i tıklatın.

Þ    Hücre Boyutu'nun altında, Sütun Genişliği'ni tıklatın.

Þ    Sütun genişliği kutusuna istediğiniz değeri yazın

Þ    Genişliği ayarlanacak sütun yada sütunlar seçilir => sütun ismi üzerinde sağ tuş => sütun genişliği komutu verilir ve tercih edilen genişlik girilir.

Þ    El ile sütun genişliği ayarlanacaksa genişliği ayarlanacak sütun yada sütunlar seçilir => genişliği ayarlanacak sütun çizgisi üzerine gelindiğinde işaretçiniz çift yönlü ok halini aldığında genişletmek yada daraltmak istediğiniz yöne doğru tut sürükle metodunu kullanın.

Örneğin :

Satır yüksekliğini ayarlamak

Þ    Değiştirmek istediğiniz satır veya satırları seçin.

Þ    Giriş sekmesinin Hücreler grubunda Biçim'i tıklatın.

Þ    Hücre Boyutu'nun altında, Satır Yüksekliğini Otomatik Sığdır'ı tıklatın.

İpucu    Çalışma sayfasındaki tüm satırları hızlıca otomatik sığdırmak için Tümünü Seç düğmesini tıklatın ve sonra satır başlıklarından birinin altındaki kenarlığı çift tıklatın.

Þ    Genişliği ayarlanacak satır yada satırlar seçilir => seçim üzerinde sağ tuş => satır yüksekliği komutu verilir

Þ    El ile satır yüksekliği ayarlanacaksa ; Yüksekliği ayarlanacak satır yada satırlar ayarlanır => genişliği ayarlanacak satır çizgisi üzerine gelindiğinde işaretçiniz çift yönlü ok halini aldığında tut sürükle metodunu uygulayın.

Örneğin               

 

 

 

Satır ve Sütunları gizlemek

Þ    Gizlemek istediğiniz satır veya sütunları seçin.

Þ    Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda Biçim öğesini tıklatın.

Þ    Aşağıdakilerden birini yapın:

F  Görünürlük altında Gizle ve Göster seçeneğinin üzerine gelip Satırları Gizle veya Sütunları Gizle öğesini tıklatın.

F   Hücre Boyutu altında Satır Yüksekliği veya Sütun Genişliği seçeneğini tıklatıp Satır Yüksekliği veya Sütun Genişliği kutusuna 0 yazın.

 İpucu   Ayrıca bir satır veya sütunu (veya seçili bir dizi satır veya sütunu) sağ tıklatıp Gizle seçeneğini de tıklatabilirsiniz.

Gizli bir satırı veya sütunu gösterme

Þ    Aşağıdakilerden birini yapın:

F Gizlenen satırları görüntülemek için, görüntülemek istediğiniz satırların üzerinde veya altında kalan satırı seçin.

F Gizlenen sütunları görüntülemek için, görüntülemek istediğiniz sütunların yanındaki komşu sütunları seçin.

Þ    Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda Biçim öğesini tıklatın.

Þ    Aşağıdakilerden birini yapın:

Görünürlük altında Gizle ve Göster seçeneğinin üzerine gelip Satırları Göster veya Sütunları Göster öğesini tıklatın.

Hücre Boyutu altında Satır Yüksekliği veya Sütun Genişliği seçeneğini tıklatıp Satır Yüksekliği veya Sütun Genişliği kutusuna istediğiniz değeri yazın.

Sayfa ismini değiştirmek

Þ    Sayfa ismi üzerinde sağ tuş => yeniden adlandır komutu verilebilir.

Þ    İsmi değiştirilecek sayfa ismine çift tıkla

Þ    Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda Biçim öğesini tıklatın => sayfayı yeniden adlandır komutu verilir.

Sayfaların taşınabilmesi yada kopyalanabilmesi

Excel de çalışma sayfalarının kitaplar arası taşınabilmesi yada kopyalanabilmesi mümkündür her iki işlemde de sadece bilgileri değil taşınan yada kopyalanan sayfanın tüm içeriği işleme dahil edilmiş olacaktır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için işlemlerin gerçekleştirileceği kitap yada kitapların ekranda aktif (açık) olmaları gerekir.

Þ    Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda Biçim öğesini tıklatın => sayfayı taşı veya kopyala komutu verilir.

Þ    Sayfa ismi üzerinde sağ tuş => Taşı veya kopyala komutu verilir.

 

Sekme rengi : sayfa isimlerini renklendirmek için kullanılır. Sekme rengi uygulayabilmek için ;

Þ    Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda Biçim öğesini tıklatın => sekme rengi

Þ    Sayfa ismi üzerinde sağtuş => sekme rengi

BAŞLIKLARA FİLTRE UYGULAMAK

Excel 2007 elektronik tablolar istediğiniz kadar veriyi tutabilir ancak bir çalışma

Sayfasındaki verilerin tamamıyla aynı anda çalışmak istemeyebilirsiniz. Örneğin,

Sadece ayın ilk on gününe ait satış rakamlarını görmek isteyebilirsiniz. Bir filtre (çalışma

sayfasında gösterilecek satırları seçen bir kural) oluşturarak, çalışma sayfasındaki verileri

sınırlandırabilirsiniz.

Bir filtre yaratmak için, filtre uygulamak istediğiniz gruptaki hücreyi seçin. Giriş

menüsündeki Düzenleme grubunda bulunan Sırala Ve Filtre Uygula düğmesini tıklayın,

ardından Filtre’yi tıklayın. Excel 2007 seçili aralıktaki her sütunun en üstünde yer alan

hücrenin sağ köşesinde filtre oku görüntüler. Ok, Excel 2007 Otomatik Filtre özelliğinin

etkin olduğunu gösterir.

 

1.Filtre uygulamak istediğiniz aralıktaki herhangi bir hücreyi tıklayın.

2. Veri sekmesindeki Sırala ve Filtre Uygula grubunda Filtre’yi tıklayın.

3. Çalışma sayfanıza hangi sütuna göre filtre uygulamak istiyorsanız, o sütunun filtre

okunu tıklayın.

4. Listeye hangi değerlere göre filtre uygulamak istiyorsanız, o değerlerin onay

Kutularını seçin.

5. Tamam’ı tıklayın.

GRAFİK OLUŞTURMA

Grafikler, çok sayıda verinin ve farklı veri serileri arasındaki ilişkinin anlaşılmasını kolaylaştırmak üzere sayısal veri serilerini grafiksel biçimde görüntülemek için kullanılır.

Excel'de bir grafik oluşturmak için ilk olarak bir çalışma sayfasına grafiğin sayısal verilerini girersiniz. Daha sonra (Ekle sekmesi, Grafikler grubu) kullanmak istediğiniz grafik türünü seçerek bu verileri bir grafiğe çizebilirsiniz.

Excel, verilerinizi izleyicilerinize anlamlı gelecek yollarla görüntülemenize yardımcı olacak çeşitli türde grafikler sunar. Bir grafik oluşturduğunuzda veya mevcut bir grafiği değiştirdiğinizde, çeşitli grafik türleri (örn. sütun grafik ya da pasta grafik) ve bunların alt türleri (örn. yığılmış sütun sütun grafik veya 3-B pasta grafik) arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca grafiğinizde birden çok grafik türü kullanarak karma grafik de oluşturabilirsiniz.

Örnek :

 

 

 

Grafik öğelerini öğrenme

Bir grafikte birçok öğe vardır. Bu öğelerin bazıları varsayılan olarak görüntülenir, bazıları ise gerektiğinde eklenebilir. Grafik öğelerini grafikte başka konumlara taşıyarak, yeniden boyutlandırarak ya da biçimlerini değiştirerek görünümlerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca görüntülemek istemediğiniz grafik öğelerini de kaldırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

Bir grafiği değiştirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Grafik eksenlerinin görünümünü değiştirme    Eksenlerin ölçeğini belirtebilir ve görüntülenen değerler veya kategoriler arasında aralığı ayarlayabilirsiniz. Grafiğinizin okunmasını kolaylaştırmak için, bir eksene onay işaretleri ekleyebilir ve bunların görüntülenme aralıklarını belirtebilirsiniz.
 • Grafiğe başlıklar ve veri etiketleri ekleme    Grafiğinizde görüntülenen bilgilerin netleştirilmesine yardımcı olmak için, grafik başlığı, eksen başlıkları ve veri etiketleri ekleyebilirsiniz.
 • Gösterge veya veri tablosu ekleme     Bir göstergeyi gösterebilir veya gizleyebilir, konumunu değiştirebilir ya da gösterge girişlerini değiştirebilirsiniz. Bazı grafiklerde, grafikte sunulan gösterge anahtarlarını  ve değerleri görüntüleyen bir veri tablosu da gösterebilirsiniz.
 • Her grafik türü için özel seçenekler uygulama    Farklı grafik türleri için özel çizgiler (örn. yüksek-düşük çizgiler ve çubuklar (örn. yukarı-aşağı çubukları ve hata çubukları), ve diğer seçenekler kullanılabilir.

ALT BİLGİ VE ÜST BİLGİ EKLEMEK

Üstbilgi eklemek için, Sayfa Düzeni görünümünde "Üstbilgi eklemek için tıklatın" alanını tıklatın. Tasarım sekmesi Üstbilgi ve Altbilgi Araçları'yla birlikte Şeridin üstünde görünür.

Son bir rötuş olarak, verilerin ne hakkında olduğu konusunda okuyucuları aydınlatmak için çalışma sayfasına üstbilgi ve altbilgiler eklemeye karar verdiğinizi varsayalım.

Önce Sayfa Düzeni görünümüne geçin. Görünüm sekmesini tıklatın ve ardından Çalışma Kitabı Görünümleri grubunda Sayfa Düzeni Görünümü'nü tıklatın. (İsterseniz, pencerenin alt kısmında yer alanGörünüm araç çubuğunda ortadaki düğmeyi tıklatın.)

Sayfa Düzeni görünümde üstbilgi ve altbilgi eklemek çok kolaydır. Üstbilgi eklemek için iletişim kutusunu açmak yerine, sayfanın üst kısmında Üstbilgi eklemek için tıklatın yazan alanı tıklatmanız yeterli olur.

Bunu yaptığınızda Şeritte hemen Üstbilgi & Altbilgi Araçları ve Tasarım sekmesi belirir. Buralarda, üstbilgi ve altbilgilerle çalışmak için gereken tüm komutlar vardır. Ayrıca, Excel 2007'de yeni eklenen ve çift numaralı sayfalarla tek numaralı sayfalara ayrı üstbilgi ve altbilgi uygulanmasına olanak tanıyan bir komut daha bulunur.

Bu raporda üstbilgi için Haziran Satış Raporu yazarsınız ve işiniz biter. Çalışma sayfasını tıklattığınızda, Üstbilgi ve Altbilgi Araçları ile Tasarım sekmesi ve komutları hemen görüntüden kaldırılır (siz yeniden bunlara gerek duyana kadar). Bunları yeniden görüntülemek için Sayfa Düzeni görünümünde üstbilgi veya altbilgi alanını yeniden tıklatın.

Alıştırmada, üstbilgi ve altbilgilerle nasıl çalışacağınızı göreceksiniz

Uyarı : Ekle menüsündeki resim , küçük resim , şekliler , smart art , metin kutusu , word art , nesne , simge word ile arasında bir farklılık olmadığından dolayı excel bölümümüzde yer vermedik aynı konuların takibini kitabımızın word bölümünden yapabilmeniz mümkündür.

TEMA

Belge teması  uygulayarak belgeye profesyonel ve modern bir görüntü vermek için tüm bir belgeyi hızlı ve kolay bir şekilde biçimlendirebilirsiniz. Belge teması, bir tema renkleri dizisini, tema yazı tipi dizisini (başlık ve gövde metni yazı biçimi dahil) ve tema efektleri dizisini (satırlar ve dolgu efektleri dahil) içeren bir dizi biçimlendirme seçeneğidir.

Microsoft Office Word, Excel ve PowerPoint gibi programlar bazı önceden tanımlı belge temaları sağlar; bunun yanı sıra varolan belge temalarını özelleştirerek ve özel belge teması olarak kaydederek kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Belge temaları Office programları arasında paylaşılabilir. Böylece Office belgeleriniz aynı, tek tip görünüme sahip olur.

 

Kenar boşlukları : sayfamızın kenar boşluklarını ayarlayabileceğimiz bölümdür. Kenar boşluklarının yanındaki ok ‘a tıkladığınızda Office içerisinde hazır oluşturulmuş olan kenar boşlukları karşınıza gelecektir.  Onlardan işinize uygun olanını tercih edebilirsiniz. Kenar   boşluklarınızı kendi belirleyeceğiniz değerlerle ayarlamak istiyorsanız => kenar boşluklarına tıkla => özel kenar boşlukları komutu verebilirsiniz fakat sayfa düzeni açısından ya üst-alt | sol-sağ eşit olmalı yada 4 kenara da eşit değer vermelisiniz.

Yönlendirme : sayfanın yönünü ayarladığımız bölümdür (Yatay – Dikey )

Boyut : çalışma sayfasının kağıt boyutunun ayarlandığı bölümdür. Kağıt türleri arasında en küçük kağıt türü A5 en büyük kağıt türü ise A1 dir.

Yazdırma alanı : çalışma sayfasında sadece belirli bir bölüm yazdırılacaksa önce alan seçilir => yazdırma alanı yanındaki ok’ a tıkla => yazdırma alanını belirle komutu verilir. Yazıcı sadece yazdırma alanı olarak belirlenen bölümün çıktısını baskıya yansıtacaktır. Yazdırma işlemi bittiğinde aynı bölümden yazdırma alanını temizle komutu verilerek bu işlem sonlandırılabilir.

Başlıkları yazdır : Çalışma sayfamızdaki bir tablo örneğinde çıktı alırken başlıkların diğer sayfalarda da tekrar ettirilmesi gerekiyorsa ; Başlıkları yazdır bölümüne tıkla => karşınıza gelen alandan

 Ok ile gösterilen sekmeye tıklayarak => yazdırılacak başlıkları satır ismi üzerine gelerek seçin ve tekrar ok ile gösterilen sekmeye tıklayıp tamam butonuna basın bu işlem sonucunda göreceksiniz ki ilk sayfada kullanılan başlıklar çıktıda toplam kaç sayfa var ise her birinde yazdırılmış.

 

 

 

HESAP MAKİNESİ TUŞLARINI KULLANARAK TOPLAMA İŞLEMİ

MİCROSOFT EXCELDE ARİTMETİKSEL İŞLEMLER

 

Yandaki şekilde, 50 sayısı Sütun olarak A sütununda satır olarak ise 2 nci satırda bulunmaktadır.

Yandaki şekilde, 20 sayısı Sütun olarak B sütununda satır olarak ise 2 nci s

Yukarı